Zajlik a német nemzetiségi képviselői mandátumért folyó kampány, emelkedik a névjegyzékbe regisztráltak száma

Ez a bejegyzés több, mint 2 éve nem frissült, ezért lehetséges hogy a benne található információk elavultak!

Az áprilisi parlamenti választásokról is tanácskozott az országos német önkormányzat közgyűlése

Idén először ült össze, és két tucat napirendi pontot vitatott és szavazott meg a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának közgyűlése február 26-án. Bár az csak egyike volt a tárgyalt témáknak, a pilisvörösvári Friedrich Schiller Gimnáziumban megtartott ülésen részletesen is szó esett a közelgő országgyűlési választásokra való felkészülésről. Mint ismeretes, az MNOÖ immár harmadszor állít nemzetiségi listát, amelynek élén a jelenlegi német parlamenti képviselő, Ritter Imre áll.

A magyarországi német közösség számára fontos, a napokban elhunyt Mammel Ádámné és Lantos József emlékére egyperces néma felállással vette kezdetét a hazai németség legfőbb döntéshozó testületének tanácskozása. Ezt követően személyi változások elfogadása következett: Egy közgyűlési tag lemondott mandátumáról; a helyére a grémiumban a baranyai Bürgermayer Stefan, az oktatási bizottságban pedig Szauter Terézia, a bajai Magyarországi Németek Általános Művelődési Központjának főigazgatója lépett. A hatályos jogszabály értelmében megszűnt továbbá egy másik képviselő mandátuma is, aki családi okokból egy éven át nem tudott részt venni a testület ülésein.

A tavalyi költségvetés 5. módosításának megszavazását követően a grémium az országos német önkormányzat idei évre tervezett közbeszerzéseiről értekezett. Mint elhangzott, 2022-ben befejeződhet a Veszprémi Német Ház felújítása, és a Miniszterelnökség beruházási támogatásainak felhasználásával megvalósulhat a Lenau Ház, a pécsi-baranyai németség kulturális központjának teljes körű renoválása, továbbá az MNOÖ által fenntartott Schiller Gimnázium tetőfelújításának 2. üteme, valamint az ugyancsak az országos német önkormányzat fenntartásában működő, fővárosi Német Nemzetiségi Gimnázium komplex megújítása.

Kiegyenlített a német nemzetiségi névjegyzékbe történő regisztráció, a visszalépések mellett új felvételek is megállapíthatók, ez utóbbiak növekvő tendenciát mutatnak – tájékoztatott Englenderné Hock Ibolya. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke elmondta, a közelgő országgyűlési választásokról az önkormányzat online felületein írott anyagok és videóüzeneteket, valamint nyomtatott leporelló, postai levél és egyéb reklámanyagok segítségével informálják az érintetteket. Az elnök, a nemzetiségi képviselő és az MNOÖ jogi szakértője már megkezdték nyolc állomásos országos körútjukat, amelynek során személyesen igyekeznek meggyőzni a magyarországi német közösség tagjait arról, hogy március 18-ig vetessék fel magukat a német névjegyzékbe, majd április 3-án szavazzanak az MNOÖ listájára. Elhangzott az is, hogy az MNOÖ alapból mintegy 140 millió forint kampánytámogatásra jogosult, de az említett összeget tovább növeli, hogy a roma nemzetiség listaállítása meghiúsult, és a nekik szánt összegből is részesül az országos német önkormányzat. Hangsúlyozta, hogy a támogatás jelentős részét a megyei szövetségeknek adják tovább annak érdekében, hogy azok azt a regisztrációs és kampánytevékenységet ténylegesen végző szervezeteknek – egyesületeknek, nemzetiségi önkormányzatoknak – adják tovább.

A közgyűlés tagjai az MNOÖ bizottságainak tavalyi – jórészt a koronavírus-járvány által befolyásolt – munkájáról is képet kaphattak. A kulturális és médiaügyekért felelős testület jelentésében kiemelte, alig kerülhetett sor a német közösséget összetartó rendezvényekre – még a januári országos gálát sem tudták a hagyományos módon megtartani –, ugyanakkor számos kezdeményezés másképp, de mégiscsak megvalósulhatott az online térben. Kiderült, hogy sokat dolgoztak az MNOÖ kulturális és kommunikációs stratégiáján, szorosabbra fűzték az együttműködést az Országos Magyarországi Német Múzeummal, valamint kísérleti projektet indítottak a helytörténeti gyűjtemények katalogizálására.

Az oktatási bizottság 2021-es tevékenységének középpontjában a lejárt oktatási stratégia értékelése, valamint az aktualizált küldetésnyilatkozat céljainak és a cselekvési tervének kidolgozása állt. A beszámolóból kiderült továbbá, hogy sikeres a nemzetiségi pedagógus-ösztöndíjprogram, az idei tanévben több mint 500 hallgató vesz részt, akik révén nagy eséllyel orvosolható lesz majd a jelentős pedagógushiány. Tavaly is folytatódott a nagy sikerű tanösvény-projekt, melynek keretében Mohácson, Pécsváradon és Dunabogdányban létesültek új tematikus útvonalak a helyi németség történetének, kultúrájának és nyelvének bemutatására. A beszámolóból kiderült, hogy többek között az oktatási bizottság közreműködésének köszönhetően tavaly január 1-je óta önálló intézményként működhet a Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ, valamint, hogy a tavaly engedélyezett négy új óvoda, illetve általános iskola átvételével országszerte immár összesen 67 német nemzetiségi oktatási-nevelési intézmény működhet települési német önkormányzat fenntartásában.

Az ifjúsági bizottság jelentésében mindenekelőtt a tavaly októberben Pilisvörösváron megtartott 6. ifjúsági konferenciát emelte ki, amelyen a fiatal résztvevők az idén esedékes népszámlálással és a parlamenti választásokkal foglalkoztak. A rendezvényt követően a hasonló korábbi konferenciák résztvevői létrehoztak egy online csoportot, amelyben a német nemzetiségi ügyek kapcsán osztják meg egymással a tapasztalataikat, és amely egyúttal az ötletelés fórumaként is szolgál. A bizottság kiemelte továbbá, hogy a fiatalok is sokat dolgoztak az új MNOÖ-stratégia rájuk vonatkozó fejezetének kidolgozásán.

A pénzügyi bizottság beszámolójában kiemelte: a járványügyi veszélyhelyzet ideje alatt az egyes elnöki döntéseket megelőzően a testület rendszeresen megvitatta a pénzügyeket érintő előterjesztéseket, amelyek rendszerint közbeszerzésekkel, támogatásokkal, valamint költségvetési, intézményeket érintő és beruházási ügyekkel kapcsolatosak voltak.

A közbeszerzési döntőbizottság mindenekelőtt az MNOÖ fenntartásában működő intézmények ingatlanjain esedékes beruházásokról határozott, így különösen a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont általános iskolai szárnya elektromos hálózatának felújítása, a budapesti Német Nemzetiségi Gimnázium vizesblokkjának felújítása, a Friedrich Schiller Gimnázium tetőszerkezetének felújítása és cseréje, valamint a Veszprémi Német Ház renoválása kapcsán.

A közgyűlés ülésén szó esett a szekszárdi Magyarországi Német Színházról (DBU) mint az MNOÖ egyik kulturális intézményéről is. Elhangzott, hogy november 30-án lejár a jelenlegi igazgató, Lotz Katalin megbízatása, ezért hamarosan kiírják a pályázatot az igazgatói poszt betöltésére. A közgyűlés említést tett a DBU soron következő új darabjairól is: a Nehéz csomag című, magyarországi német témát feldolgozó különleges előadás – úgymond audioséta – bemutatója március 19-én lesz, Johann Nepomuk Nestroy: Frühere Verhältnisse (Korábbi kapcsolatok) című klasszikus komédiájának premierje április 26-án, míg az Ein jeder hat seine Wolke in sich (Mindenkinek megvan a maga felhője) című „zsebszínházi” előadás felnőtteknek június 17-én kerül először színre.

Döntés született azon pályázatok ügyében, melyek a Németországi Szövetségi Belügyminisztérium (BMI) által támogatott, fenntartható régiókon átívelő kapcsolatok kialakítását célzó projekt keretében érkeztek be. Egyelőre 15 pályázó összesen mintegy 4 millió forintot kap majd hálózatépítésre, tapasztalat-, illetve jó gyakorlatok példáinak cseréjére, de azt remélik, hogy ez a keret a közeljövőben megduplázódhat.

Schubert Olívia, az MNOÖ elnökhelyettese jelentést készített az önkormányzat tavaly december óta végzett tevékenységéről. A dokumentumból kiderül, hogy számos területen sikerült jelentősen előrelépni: Megkezdődött, illetve megtörtént bizonyos MNOÖ-fenntartású intézmények ingatlanjainak átvétele; folyamatosak az egyeztetések a különböző német kezdeményezéseket támogató bel- és külföldi pályázatok ügyében, javában zajlik a parlamenti választásokra való felkészülés, a mozgósítás és a temérdek ezzel kapcsolatos szervezési és adminisztrációs munka. A jelentés arra is kitér, hogy az országos önkormányzat menedzsmentje és munkatársai számos rendezvényen képviselték az MNOÖ-t, miközben az évzáró és -nyitó feladatokat, a folyamatban lévő ügyeket is bonyolították.

Ritter Imre német nemzetiségi képviselő a koronavírus-fertőzése miatt ezúttal nem tudott személyesen jelen lenni a tanácskozáson, az elmúlt negyedévi tevékenységéről szóló beszámolóját írásban küldte meg a testületnek.

Az országos német önkormányzat elnöke egyebekben arról is beszámolt, hogy januárban küldöttséggel tettek látogatást a pécsi megyéspüspöknél. A Felföldi Lászlóval folytatott megbeszélés eredményeképp mostantól minden hónap harmadik vasárnapján német nyelvű szentmisékre kerülhet sor a pécsi székesegyházban, amelyet a Nemzetiségi Rádió német adása rendszerint a következő vasárnapon sugároz majd.

Megosztás